bilgi@balikesirborsa.org.tr | 0 266 239 87 00

MISIR VE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNDE YENİ DESTEKLER ŞART!

MEDYA / HABERLER


Paylaş

Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Erdoğmuş, yaşanan son gelişmelere dikkat çekerek, “Yağ ve yem sanayiinde kullanılan ayçiçeği ve mısır üretimi iç tüketime yeterli gelmemekte bu nedenle de ithalat yapmak zorunda kalmaktayız.” dedi

“Pandemi ve yaşanan döviz sıkıntısının üzerine, en büyük tedarikçilerimiz olan Rusya ve Ukrayna savaşının eklenmesi, yerli üretimin önemini hepimize bir kez daha hatırlattı” diyerek sözlerine devam eden Erdoğmuş,

“TÜİK ve Tarım Ve Orman Bakanlığının verilerine göre; Ayçiçeği üretiminde yıllık 2,4 milyon ton üretim ve 3,3 milyon ton ithalat, Mısır üretiminde ise 6,8 milyon ton üretim ve 2,7 milyon ton ithalat yapılmaktadır. Ayçiçek ithalatının %50,6’sı Rusya’dan, %14,6’sı ise Ukrayna’dan yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Mısır ithalatının %54,8’i Rusyadan, %29’u Ukrayna’dan yapılmaktadır. İfade ettiğim üretim ve ithalat rakamları ile ithalat yaptığımız ülkelerin Savaşan iki ülke olması; üretim açığının, yerli üretimle karşılanması gerektiğini ve konunun aciliyetini göstermektedir” dedi.

Başkan Erdoğmuş;

“Yöremizde Buğday ekilişleri büyük ölçüde yapıldı, ancak önümüzdeki ay mısır ve ayçiçeği ekilişleri yapılacak, sezonda üreticilerimizin tarlalarını boş bırakmadan ekim yapmaları için, Devletimizin; tüm imkanlarını kullanarak; ilave Gübre/Mazot destekleme primi uygulaması yapmasının yanında 2022 ürün alım fiyatlarını şimdiden açıklaması, büyük önem arz etmektedir” dedi.

Ülkemizde her tür üretim koşullarının mevcut olduğunu vurgulayan ve üreticilerimizin tarımsal ve hayvansal üretim girdilerinden bilhassa mazot ve gübre fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar nedeniyle zor durumda olduğunu, Devletimiz tarafından; kısa, orta ve uzun dönemler için stratejik kararların alınarak uygulamaya geçilmesinin ve üretim seferberliği başlatmasının önemini belirten Başkan Erdoğmuş Milletimizin bekasının üretime bağlı olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

HABERLER
DUYURULAR
İHALELER
ETKİNLİK TAKVİMİ
PROJELER
FAALİYET RAPORLARI
TESCİL İŞLEMLERİ
YAYINLAR
BASINDA BİZ
SIKÇA SORULAR SORULAR

Borsamızın gelişmelerini hangi platformdan duymak istersiniz