bilgi@balikesirborsa.org.tr | 0 266 239 87 00

MISIR VE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNDE YENİ DESTEKLER ŞART!

MEDYA / HABERLER


Paylaş

Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Erdoğmuş, yaşanan son gelişmelere dikkat çekerek, “Yağ ve yem sanayiinde kullanılan ayçiçeği ve mısır üretimi iç tüketime yeterli gelmemekte bu nedenle de ithalat yapmak zorunda kalmaktayız.” dedi

“Pandemi ve yaşanan döviz sıkıntısının üzerine, en büyük tedarikçilerimiz olan Rusya ve Ukrayna savaşının eklenmesi, yerli üretimin önemini hepimize bir kez daha hatırlattı” diyerek sözlerine devam eden Erdoğmuş,

“TÜİK ve Tarım Ve Orman Bakanlığının verilerine göre; Ayçiçeği üretiminde yıllık 2,4 milyon ton üretim ve 3,3 milyon ton ithalat, Mısır üretiminde ise 6,8 milyon ton üretim ve 2,7 milyon ton ithalat yapılmaktadır. Ayçiçek ithalatının %50,6’sı Rusya’dan, %14,6’sı ise Ukrayna’dan yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Mısır ithalatının %54,8’i Rusyadan, %29’u Ukrayna’dan yapılmaktadır. İfade ettiğim üretim ve ithalat rakamları ile ithalat yaptığımız ülkelerin Savaşan iki ülke olması; üretim açığının, yerli üretimle karşılanması gerektiğini ve konunun aciliyetini göstermektedir” dedi.

Başkan Erdoğmuş;

“Yöremizde Buğday ekilişleri büyük ölçüde yapıldı, ancak önümüzdeki ay mısır ve ayçiçeği ekilişleri yapılacak, sezonda üreticilerimizin tarlalarını boş bırakmadan ekim yapmaları için, Devletimizin; tüm imkanlarını kullanarak; ilave Gübre/Mazot destekleme primi uygulaması yapmasının yanında 2022 ürün alım fiyatlarını şimdiden açıklaması, büyük önem arz etmektedir” dedi.

Ülkemizde her tür üretim koşullarının mevcut olduğunu vurgulayan ve üreticilerimizin tarımsal ve hayvansal üretim girdilerinden bilhassa mazot ve gübre fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar nedeniyle zor durumda olduğunu, Devletimiz tarafından; kısa, orta ve uzun dönemler için stratejik kararların alınarak uygulamaya geçilmesinin ve üretim seferberliği başlatmasının önemini belirten Başkan Erdoğmuş Milletimizin bekasının üretime bağlı olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

Diğer Haberler


BAKAN PAKDEMİRLİ: “ÜRETİCİLERİMİZE YAKLAŞIK 547 MİLYON LİRALIK DESTEK ÖDEMELERİNE BUGÜN BAŞLIYORUZ”

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli sosyal medya hesabından üreticilerimize destek müjdesi açıkladı.

BİGEP PROJESİ KAPSAMINDA TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ PROTOKOLÜ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK

Valimiz Hasan Şıldak himayelerinde gerçekleştirilen Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü'nün BİGEP Projesi kapsamında Tasarım Beceri Atölyeleri Protokolü Açılış Törenine Borsamızı Temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Ersin Erdoğmuş katıldı.

KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİNDE HİBEYE ESAS PROJE TUTARLARI ARTTIRILDI

27 Temmuz 2020 tarihli 2800 Saylı Cumhurbaşkanlığı Kararı kapsamında 2021-2025 dönemini kapsayan "Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ile..

TMO KAMUOYU AÇIKLAMASI

Ülkemizde hububat hasadı Mayıs ayı itibariyle başlamış olup hasat öncesinde alım fiyatları ve akabinde piyasanın sağlıklı işlemesi için..

Duyurular


2022 DÖNEMİ KABUKLU KIRMIZI MERCİMEK ALIM FİYATI

2022 yılı kırmızı mercimek üretiminin geçen yıla göre %75 artışla 400 bin ton olacağı tahmin edilmektedir (TÜİK).

TARIM ARAZİLERİNİN KULLANIMININ ETKİNLEŞTİRİLMESİNİN DESTEKLENMESİNE İLİŞKİN KARAR

8 Mart 2022 Tarih ve 31772 sayılı Resmi Gazetede 5488 sayılı Tarım Kanununun 19'uncu maddesi gereğince "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin Karar" yayınlanmıştır.

HABERLER
DUYURULAR
İHALELER
ETKİNLİK TAKVİMİ
PROJELER
FAALİYET RAPORLARI
TESCİL İŞLEMLERİ
YAYINLAR
BASINDA BİZ
SIKÇA SORULAR SORULAR

Borsamızın gelişmelerini hangi platformdan duymak istersiniz